כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם משתמשים בתמונה שהיא לא שלך

תמונות שונות אשר נמכרות במאגרי התמונות שייכות לצלם אשר צילם אותן ולכן יש לשלם עבורן את זכויות היוצרים. הדבר דומה לסופר אשר כותב ספר ולכן זכויות היוצרים הן שלו וכשהספר נמכר, הוא מקבל על כך תשלום מרשת הספרים.

 

מאגרי תמונות בתשלום

צלמים מקצועיים אשר הם מיומנים ובעלי ניסיון רב, מעבירים את מלאי התמונות שהם מצלמים למאגרים הללו. בדרך זו הם חושפים את היצירות שלהם לכלל הציבור ומי שמחליט שהוא מעוניין בתמונה זו או אחרת, אמור לשלם עבורה.

הגורמים המקצועיים העוסקים בתחומי הפרסום והדיגיטל מודעים לאופן ההתנהלות ולכן הם רוכשים מנוי חודשי או שנתי באתרים הרלוונטיים עבורם וכך הכסף מועבר לצלמים.

מי שמנסה להתחכם ומוריד תמונות ממאגרים אשר התמונות והסרטונים שבהם הם בתשלום, מסתכן בעבירה על החוק ולכן הוא צפוי לקבל על כך דרישת תביעת תשלום ואף קנסות.

 

קניין רוחני של הצלם

כל תוצר שצילם הצלם או הכין עורך הסרטים משויכים לו בקניין רוחני. לכן כל מי שמעוניין להוריד תמונות חייב להכיר את הסימנים הבין לאומיים, אשר מתירים או לא מתירים שימוש בתמונה.

בכל מאגר מופיעים הסמלים אשר מאפשרים הורדת התמונה בחינם, או שימוש בה תוך מתן קרדיט לצלם, אישור ההורדה בתנאים ספציפיים לגבי תמונה אחת בלבד, או שיש לשלם עבור התמונה.

הדרך הנכונה היא למצוא במאגר את התוכן הוויזואלי המתאים ולבדוק את ההנחיות הספציפיות לגביה. בהתאם לכך יש לפעול, לתת קרדיט או להעביר תשלום.

מי שמוריד תמונות ואינו מעביר את התשלום אשר נקבע באתר, או אינו רוכש מנוי מסתכן מאד וקיים סיכוי סביר שיקבל על כך תביעה משפטית.

 

לפרטים נוספים הכנסו לבלוג פיננסים – הירוקה מימד.