על פרשנויות שונות על תהילים

על פרשנויות שונות על תהילים

ספר התהילים הוא אחד מהספרים הכי עתיקים בארון הספרים היהודי והוא למעשה חלק מהתנ"ך היהודי. דוד המלך עליו השלום חיבר את ספר התהילים לפני אלפי שנים כאשר הוא עבר בחייו מצבים רבים ושונים.

הוא חווה חוויות שאין אדם בעולם שעבר דברים כאלה. הוא נרדף על ידי בנו, הוא היה מבוקש על ידי חמיו ובכלל התלאות שעברו עליו לאורך כל ימי חייו הצליחו למלא ספר שלם של פרקים ושל מזמורים אותם הוא חיבר בכל הזדמנות ועל כל מקרה שעבר עליו. ספר התהילים זכה להרבה מאוד פרשנויות של פרשנים רבים כאשר אלו מתענגים על מילות הקודש של דוד המלך עליו השלום.

לומדים ומתפללים

אז האמת היא שלא ממש חייבים ללמוד את הפירושים על ספר התהילים על מנת לקרוא את אותם פסוקים קדושים. לא כל כך קשה להבין את דבריו שך דוד המלך ולא תמיד אלו מילים גבוהות או עלומות. אך בכל זאת, מרתק ביותר לקרוא את הפרשנויות של הפרשנים השונים וללמוד לעומק את כוונותיו הנסתרות של דוד המלך על המילים הקדושות.

רבים הם האנשים אשר קובעים לעצמם שיעור קבוע ללימוד והיכרות מעמיקה של פרקי התהילים השונים, זאת בעזרת דבריהם ששל הפרשנים השונים. אם זה פירושו של רש"י הקדוש אשר מסביר כל דבר במילים ברורות וקצרות ואם זה הפירוש הבהיר של מצודת דוד שהוא מוכר יותר בספרי הנ"ך. יש גם את הפירוש של מצודת ציון אשר זה מתמקד בעיקר בהסבר על מילים קשות ולא מספיק מובנות כאשר על ידי שלושת הפירושים אותם ציינו לעיל, ניתן בהחלט להגיע להבנה בסיסת אך ברורה מאוד של ספר התהילים.

אפשר להעמיק עוד

ישנם פירושים רבים נוספים, הן עתיקים והן בני זמננו אשר אלו כולם עוזרים להבין טוב יורת את פרקי התהילים. אם זה פירושו של המלבי"ם ואם זה פירושו של הרד"ק, זה וגם זה מסייעים לפשט את הדברים על מנת שניתן יהיה להבין את הדברים לאשורם.

שווה ללמוד, להעמיק ולהחכים על מנת להבין טוב יותר את ספר התהילים.

למציאת פרקי תהילים ליום שבת.

כתוב/כתבי תגובה